Кожен водій знає про небезпеку вживання алкоголю чи наркотичних препаратів перед тим як сідати за кермо, але тема ліків більш заплутана та незрозуміла. Отже, як розібратися після яких препаратів можна сідати за кермо, а вживаючи які ліки краще утриматися від водіння — розберемось разом.
Ліки, що не можна вживати за кермом: перелік
Водіння під впливом певних медичних препаратів може стати причиною серйозних аварій. Основна причина — це зниження концентрації та уваги водія на дорозі. До категорії ліків, що не можна приймати перед керуванням автомобілем, належать:
- Заспокійливі та транквілізатори: призначені для лікування тривоги, безсоння та інших нервових розладів. Вони можуть викликати розслаблення та сонливість. Сюди входять такі препарати, як фенобарбітал, бромід натрію, хлордіазепоксид, лоразепам, алпразолам, група бензодіазепінів. Саме рецептурні заспокійливі препарати здатні вплинути на здатність керувати авто.
- Антигістамінні препарати першого покоління: застосовуються для лікування алергічних захворювань, але можуть викликати сонливість. Серед них – дімедрол, діазолін, супрастин, тавегіл, феністил, дипразин.
- Антидепресанти: деякі з них, особливо седативні трициклічні антидепресанти та певні селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), можуть впливати на здатність керувати автомобілем. Наприклад, флуоксетин, амітріптилін, есциталопрам.
- Ліки від захитування та нудоти: діють на вестибулярний апарат, що може призводити до сонливості. До цієї категорії належать дименгідринат.
- Рецептурні знеболювальні препарати: особливо ті, що містять кодеїн та опіоїди, можуть викликати сонливість.
- Препарати від застуди, які містять фенірамін малеат, хлорфенірамін малеат та інші антигістамінні засоби: до таких “чаїв від простуди” можна віднести фервекс, фармацитрон, аміцитрон та інші.
- Очні краплі з атропіном: слід утримуватися від керування автотранспортом, через потребу підвищеної концентрації уваги, швидкості психомоторних реакцій і чіткості зору.
- Ліки від розладів шлунково-кишкового тракту: наприклад, лоперамід, може впливати на координацію рухів.
- Міорелаксанти: препарати можуть також викликати слабкість та запаморочення, тому слід утриматися від водіння на період лікування.
Загалом, більшість препаратів, які впливають на швидкість реакції при керуванні авто, є рецептурними. Щоб зекономити на препаратах та отримати покриття 80% вартості ліків, зверніть увагу на страхування “Твої ліки”.
Як зрозуміти, чи можна сідати за кермо після ліків
Перед прийманням будь-якого препарату, особливо перед керуванням автомобілем, слід уважно ознайомитися з інструкцією. Якщо у ній зазначено, що ліки можуть викликати побічні ефекти, що впливають на здатність керувати транспортним засобом, варто відкласти поїздку до завершення дії препарату. Також обов’язково запитайте у лікаря, який призначив препарат, чи буде він впливати на здатність керуванням авто.
Крім вживання ліків, не слід сідати за кермо з високою температурою, слабкістю запамороченням, після операційних втручань та після наркозу або “седації”.
Наслідки вживання заборонених ліків для водіїв
Вживання заборонених ліків за кермом може призвести до:
- Збільшення ризику аварій.
- Порушення правил дорожнього руху.
- Адміністративної відповідальності: штрафи від 17 000 до 34 000 гривень або/та позбавлення прав на строк від 6 до 12 місяців.
- Кримінальна відповідальність: у разі спричинення аварії з тяжкими наслідками, водій може бути покараний позбавленням волі на строк від 3 до 8 років за статтею 286-1 Кримінального кодексу України.
Щоб уникнути небезпечних ситуацій на дорозі, слід ретельно ознайомлюватися з інструкціями до ліків і консультуватися з лікарем щодо можливих побічних ефектів. Безпека на дорозі — це відповідальність кожного водія.
Обов’язково потурбуйтесь про свою автостраховку, перевірте термін дії та не забудьте оформити ОСЦПВ, якщо термін дії скоро закінчиться або вже не дійсний.