Встановлення ГБО користується популярністю вже багато років. Тож не дивно, адже завдяки газовому обладнанню витрати на паливі скорочуються у два рази. Але раніше масштаби економії дивували: пропан-бутан коштував у два рази менше бензину, а комплекти газобалонного обладнання мали низьку ціну.
З 1 січня 2020 року в Україні змінили реєстрацію ГБО на законодавчому рівні. З грудня 2019 року всі попередні акти перестали бути законними. Тепер єдиним документом сертифікації для авто з ГБО є Сертифікат відповідності.
Порядок дій оформлення ГБО
- Встановити ГБО. Необхідно звернутися в автогазову організацію, яка має ліцензію на встановлення газобалонного обладнання.
- Протягом 10 днів після встановлення ГБО звернутися в сервісний центр для перереєстрації.
- Забрати документи та оформлений техпаспорт з сервісного центру.
Які документи потрібні для реєстрації ГБО в МВС?
- Паспорт та ІПН
- Свідоцтво про узгодження конструкції (видає СТО)
- Акт прийняття-передання транспорту (видається СТО)
- Сертифікат відповідності (видається уповноваженим органом або ГБО центром)
- Наказ керівника підприємством про призначення відповідальної особи (тільки для юридичних осіб).
Скільки буде коштувати оформити Сертифікат відповідності?
Оформити Сертифікат відповідності буде коштувати від 2300 до 5000 грн. Процес отримання документа тривалий — займає більше одного робочого дня. Раніше, всі автомобілі з ГБО отримували Акт технічної експертизи, який видавався на СТО і коштував приблизно 250-500 грн.
Нова вимога виникла через внутрішній наказ в Сервісних центрах про те, що у всіх лабораторій термін дії сертифікатів на проведення експертиз закінчився. Тепер отримати його можна в органах зазначених на сайті Міністерства інфраструктури України. Всього їх 9, розташовані в Києві, Дніпрі та Одесі.
Які причини відмови в сертифікації автомобіля?
Встановлення ГБО повинно бути проведено відповідно до ТУ У 45.2-3274809648-002: 2019. Це важлива деталь, тому що, невідповідність стандарту — головна причина відмови в сертифікації та повернення автомобіля на СТО для доопрацювання.
Допуск на сертифікацію може бути тільки при повному пакеті документів належного зразка, отриманих на СТО.
Яка причина відмови реєстрації ГБО в сервісному центрі?
- Безномерні агрегати (кузов і двигун). Перевірка неможливо, якщо номера на кузові та двигуні були пошкоджені або знищені.
- Знищені ідентифікаційні номери автомобіля, наприклад, через корозію.
- Встановлене ГБО не відповідає стандартам європейського сертифіката якості.
- Транспортний засіб не зареєстровано в Україні.
Які штрафи, пов’язані з ГБО існують?
- Штраф за неправильно встановлене газобалонне обладнання – 340 грн (стаття 121 КУпАП).
- Штраф за несвоєчасну перереєстрацію транспортного засобу – 170 грн. Якщо після установки ГБО пройшло понад 10 днів і документи не були подані в сервісний центр. При повторному порушенні штраф складе 255 грн (стаття 121 КУпАП).
Стежити за справністю автомобіля, ГБО і термінами дії документів — завдання свідомого водія. Перевірте дату закінчення своєї автоцивілки, техпаспорта та ознайомтеся з вигідними пропозиціями ОСЦПВ і КАСКО від великих страхових компаній України.