Відмінна новина для мандрівників, які засиділися вдома через суворі карантинні обмеження! З 25 січня Європейська Рада затвердила рекомендації, покликані спростити перельоти всередині Європи для вакцинованих туристів, а також тих, хто не має COVID-сертифікатів.
Якщо раніше обмеження застосовувалися з урахуванням епідеміологічної ситуації у конкретному регіоні, то відтепер критерієм оцінки буде ковід-статус людини. Відтак мешканців Європи зрівняли у правах, встановивши єдині правила в’їзду на територію ЄС з інших країн. Виняток становлять регіони «червоної» зони: там, як і раніше, діятимуть суворі обмеження через високий рівень поширення вірусу.
Нововведення набули чинності з 1 лютого.
Які документи потрібні для перетину кордону?
Наявність сертифікату вакцинації дає можливість безперешкодно подорожувати ЄС. Документ містить такі відомості:
- Свідоцтво про отримання двох доз вакцини, схваленої Єврокомісією та ВООЗ, останню з яких було введено не раніше 14 днів та не пізніше 270 днів до поїздки.
- Свідоцтво отримання бустерної дози.
- Довідку про одужання, де зазначено, що перший позитивний результат тесту ПЛР був отриманий не більше 180 днів тому.
Особам, які не мають на руках сертифікатів вакцинації, знадобиться проходження ПЛР-тесту мінімум за 72 години до поїздки або тесту на антиген до коронавірусу за добу.
Таким чином, спрощується в’їзд для невакцинованих громадян та тих, хто одержав дозу вакцини, яка не входить до списку схвалених ЄС.
Термін дії сертифіката скорочений: чи потрібно щеплюватися повторно?
Відповідно до рішення Європейської комісії сертифікат є дійсним 9 місяців після завершення курсу щеплень. Підставою для такого рішення стали рекомендації Європейського центру профілактики та контролю захворюваності, які свідчать про посилення ефекту від вакцинації за допомогою введення дози бустеру препаратом Pfizer або Moderna. При цьому третю дозу слід отримати не пізніше 6 місяців після завершення основного курсу.
Однак, сертифікат буде валідним ще протягом трьох місяців після «бустера». Це зроблено для того, щоб уряди окремих країн могли чітко спланувати та скоригувати національну кампанію з вакцинації населення, а громадяни, своєю чергою, мали безперешкодний доступ до «бустера».
Підкреслимо, що після отримання третьої дози вакцини термін дії сертифікату буде продовжено на невизначений термін, оскільки на сьогодні немає наукових досліджень, які б підтверджували тривалість формування імунітету у людини після додаткового щеплення.
Що стосується переміщень усередині країни, доступу до розважальних та культурних закладів, проведення масових заходів, уряди зберігатимуть право встановлювати термін дії Covid-сертифікату на власний розсуд.
Окрім сертифіката про вакцинацію, туристу потрібно оформити медичну страховку. Вона покриває витрати на надання екстреної медичної допомоги, у тому числі й за коронавірусної хвороби-19.