Курс НБУ:

USD

27.98

EUR

33.48

Фінансовий моніторинг очима клієнта

img

За вікном грудень, повсюдно гірлянди та ялинки, наступає Новий 2021 рік. І завжди краще знати, які зміни він несе, чого чекати та до чого готуватися. Отже, знайомтесь – нові правила фінансового моніторингу, які набирають чинності 1 січня 2021 року.

Останнім часом регулярно у стрічці новин зустрічається дивна фраза «фінансовий моніторинг». Все частіше ми зустрічаємося з новими вимогами до документів, все складніше оформити отримання будь-якої фінансової послуги. Банки вимагають підтвердження джерела коштів, страховики – заповнення опитувальників. Виникає логічне питання – для чого все ускладнювати?

Що таке фінансовий моніторинг?

По суті, фінансовий моніторинг (ФМ) – це діяльність, спрямована на виявлення доходів, отриманих незаконним шляхом, запобігання фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення.

Таку державну політику ведуть більшість цивілізованих країн. Україна також провадить свою діяльність відповідно до Міжнародних стандартів з протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму (FATF). У нас в країні така діяльність здійснюється на державному та первинному рівні. На державному рівні його забезпечує Національний Банк України, Держслужба фінансового моніторингу, Міністерство юстиції, Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку, Мінцифри. А на первинному – банки та небанківські установи, зокрема кредитні спілки, біржі, страховики тощо.

За порушення правил та стандартів проведення ФМ передбачені великі штрафи (максимальний – до 135 млн грн), а також жорсткі санкції у вигляді обмеження діяльності та позбавлення ліцензій.

Перший закон про ФМ в Україні був виданий ще у 2001 році, щоправда, в тій редакції він не мав суттєвого впливу на життя громадян. Проте зі збільшенням загрози, після серії терактів, виникла необхідність посилення підходів. З 28 квітня 2020 року в Україні діє Закон, який передбачає нові правила оцінки ризиків для більшості учасників ринку.

Метою даного Закону – є формування таких правил, коли належних клієнтів перевіряють менше, а підозрілих – ретельніше.

Коли та що зміниться?

Нові правила моніторингу фінансових операцій діють з моменту прийняття Закону, але до кінця поточного року триває перехідний період, коли всі учасники повинні розробити та впровадити систему первинного моніторингу. Отже, дата старту – 01 січня 2021року.

Ось що зміниться:

1. Перелік операцій, які будуть перевірятися. А саме:

 • фінансові операції з готівкою,
 • грошові переведення закордон, зокрема в офшорні зони,
 • операції політично значущих осіб та членів їхніх сімей,
 • фінансові операції з Іраном та Північною Кореєю.

Раніше такий перелік містив 17 позицій. Проте скорочення не значить спрощення. Оскільки перевірка відтепер буде проводитися більш ретельно та, відповідно, буде займати більше часу.

2. Здійснити фінансову операцію готівкою – поповнити рахунок, зробити переказ – на суму понад 5 000 грн без пред’явлення паспорту (ідентифікації) буде неможливим. Раніше такий пороговий мінімум складав 15 000 грн.

Важливо зауважити, що в основному тут будуть перевірятися особи відправника та одержувача коштів, а не джерело останніх. При цьому під ФМ не підпадають наступні послуги, визначені Законом, як не ризикові:

 • оплата комунальних або інших послуг, товарів, податків, штрафів незалежно від суми,
 • оплата кредитів розміром до 30 000 грн,
 • зняття коштів з особистого рахунку.

3. Обов’язковий ФМ безготівкових операцій відтепер проводитиметься для сум від 400 тис. грн. Раніше ліміт становив 150 тис. грн. Варто зазначити, що суттєво це не вплине на громадян, оскільки такі транзакції не є регулярними та повсякденними.

4. Тепер, звертаючись за послугами до бухгалтера, ріелтора, адвоката, нотаріуса, податкового консультанта, представника грального бізнесу, потрібно бути готовим пройти додаткову перевірку. Оскільки вони також зобовязані проводити ФМ клієнтів.

5. Благодійність, збір коштів, фінансова підтримка організаційтепер можливі виключно через офіційні рахунки.

6. Особлива увага тепер буде приділятися кінцевим бенефіціарам власника, який буде перевірятися не лише за даними Єдиного держреєстру, але і будь-яких інших доступних джерел. При цьому компанії зобов’язані щорічно оновлювати дані про своїх бенефіціарів та структуру власності.

Що робити та як правильно проходити перевірку?

Тепер, завдяки новому Закону, ідентифікацію, верифікацію та перевірку клієнтів можна проводити дистанційно, без їх фактичної присутності. Що особливо актуально в період карантинних обмежень. 

Кожен учасник системи первинного ФМ сам вибирає для себе можливі шляхи ідентифікації клієнтів. Так, віддалена верифікація можлива:

 • за допомогою Системи BankID НБУ та кваліфікованого електронного підпису,
 • через дані з бюро кредитних історій з підтвердженням клієнта через ОТП-пароль, надісланий на фінансовий номер,
 • шляхом відеоідентифікації.

При цьому служби ФМ державного рівня можуть заморожувати активи контрагентів на підставі лише підозри, а не судового рішення, як це було раніше. Що, своєю чергою, для клієнта буде значити заборону на використання коштів.

Для уникнення блокування рахунків — необхідно:

 • заздалегідь повідомляти про проведення фінансової операції, що підпадає під ФМ 
 • своєчасно, а по можливості завчасно, надавати документи про особу, публічність або кінцевого бенефіціара, а також джерело доходів.

З нового року, здійснюючи будь-які фінансові операції – будьте готові додатково заповнювати анкети та надавати підтверджувальні документи. Це суттєво пришвидшить процес для вас та зробить свій внесок у нашу спільну безпеку!

#гроші #кредит

Підписуйтесь на нашу телеграм групу. Багато цікавої інформації та розіграші цінних призів!

Заробляй разом з друзями!

Запрошуй друзів та знайомих і отримуй кешбек разом з ними.

Повертаємо 20% від платежів залучених клієнтів.

POLIS.UA в цифрах 2020 р

> 110 тис

Оформлено Автоцивілок

> 27 тис

Оформлено ДЦВ

> 17 тис

Туристичних страховок

> 115 млн

Сума платежів

Отримайте готовий "бізнес під ключ"

Вам не потрібно підписувати агентські угоди з безліччю страхових компаній. Один договір з POLIS.UA і Вам доступні продукти всіх страхових компаній.

Дізнатися більше
готовый бизнес под ключ

Пишаємося співпрацею

Онлайн страхування разом з POLIS.UA

Страхування - невід'ємна частина життя сучасної людини. Для багатьох важливо убезпечити себе від непередбачених фінансових витрат. Саме для цього більшість звертається до страхових компаній, щоб оформити страховий поліс.

Страхування на будь-який випадок життя

Існують добровільні і обов'язкові види страхування. На сайті ви можете купити Автоцивілку, або будь-яку іншу страховку для автомобіля, майна, життя або подорожі. Наш страховий сервіс пропонує всі види полісів:

 • Автоцивілка;
 • КАСКО;
 • Туристичне страхування;
 • ДЦВ;
Розгорнути